|   | 

5 najlepszych monitorów do projektowania graficznego (LED vs. LCD w 2020 r.)

Jako projektant, najważniejsze rzeczy, których należy szukać w monitorze to rozmiar, rozdzielczość i dokładność koloru. Teraz, gdy jest rok 2020, nie ma powodu, aby kupować rozdzielczość 1080p. Idealnie byłoby, gdybyś kupił monitor 4k lub przynajmniej ekran 1440p.

Kilka rzeczy, na które trzeba uważać:

 • Nie używaj telewizora, ponieważ Twój monitor ma straszną dokładność kolorów i sprawi, że ludzie będą myśleć, że jesteś projektantem wizjerów.
 • Uważaj na monitory ultradźwiękowe, są one głównie przeznaczone do gier i edycji wideo. Testowaliśmy 34-calowy monitor 1080p i wyglądał strasznie.
 • Postaraj się uzyskać 4k monitor, chyba że chcesz kupić inny monitor w ciągu 2 lat
 • Należy pamiętać, że rozmiar monitora jest mierzony po przekątnej, a wyświetlacz komputera iMac ma przekątną 21,5 lub 27 cali. Uważam, że rozdzielczość jest ważniejsza niż rozmiar.

1. ASUS PA329Q 32" monitor LCD

ASUS PA329Q to profesjonalny monitor (z niewielkimi tylko wadami), który sprawi, że będziesz w stanie podjąć się trudnych zadań.

Cechy charakterystyczne

Ten 32-calowy monitor posiada rozdzielczość 4K UHD (3840 x 2160 pikseli), która zapewnia niesamowity poziom szczegółowości. Jest idealny do tych złożonych projektów, w których nieodzowna jest nieskazitelna precyzja. Dzięki gęstości pikseli na poziomie 138 PPI, w Twojej pracy nie ma prawie niczego, czego nie byłbyś w stanie zobaczyć z dużą szczegółowością.

Jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów, 3M QDEF (Quantum Dot Enhancement Film) zapewnia imponujące spektrum kolorów. Monitor obsługuje 100% Rec. 709 i sRGB, a także 99,5% przestrzeni barw Adobe RGB. Kąt widzenia jest również bardzo szeroki dzięki zastosowaniu wyświetlacza IPS.

Kolejną cechą, która przydaje się w więcej niż kilku sytuacjach, jest technologia kalibracji ASUS ProArt. Pozwala ona na precyzyjne dostrojenie dokładności i jednolitości kolorów, dzięki czemu możesz zapewnić idealną jasność i spójność kolorów dla każdego projektu. Możesz tworzyć własne profile kolorów i zapisywać je na dedykowanym układzie scalonym wbudowanym w monitor, do którego możesz mieć łatwy dostęp w późniejszym czasie.

Jeśli chodzi o łączność, PA329Q zdecydowanie nie zawodzi. Posiada wszystkie porty, których będziesz potrzebował, w tym:

 • Cztery porty HDMI 2.0
 • DisplayPort 1.2
 • Mini DisplayPort 1.2
 • Pięć portów USB 3.0
 • Czytnik kart 9 w 1.

Zalety

Jedną z głównych zalet tego monitora jest połączenie wysokiej rozdzielczości i reprodukcji kolorów. Otrzymujesz o 300% więcej miejsca i nawet czterokrotnie większą przejrzystość niż w przypadku standardowego monitora 1080p.

Obsługuje również najlepsze kalibratory sprzętowe, takie jak Datacolor Spyder serii 5 i X-rite i1 Display Pro. Możesz przechylać i dostosowywać pozycję i wysokość monitora do swoich upodobań na długie godziny pracy.

Wady

Główną wadą PA329Q jest niezbyt dobra technologia ochrony oczu. ASUS Eye Care ma za zadanie zredukować niebieskie światło i usunąć migotanie, ale użytkownicy nie są tym zaskoczeni. Niektórzy z nich zgłaszali, że ich oczy nadal bolą po długotrwałym użytkowaniu, ale nie zdarza się to zbyt często.

Kolejną potencjalną kwestią jest cena. Nawet jeśli z tej ceny wyciągniesz swoje pieniądze, to dla niektórych może ona być trochę za droga. Czytaj dalej, aby znaleźć bardziej przystępne opcje. Mimo to, wielu uważa, że wspaniałe cechy uzasadniają cenę, więc może to być godna inwestycja.

2. BenQ PD3200U 32" monitor LCD

Jeśli szukasz bardzo sprawnego monitora, który nie będzie musiał być nadmiernie wydatkowany, BenQ PD3200U może być twoim wyborem. Pomimo skromnej ceny, jest on wyposażony w funkcje klasy premium, które zazwyczaj występują w urządzeniach wysokiej klasy.

Cechy charakterystyczne

Pod względem technologicznym jest to kolejny monitor LCD o rozdzielczości 4K, który świetnie się sprawdzi, abyś nie przegapił żadnych szczegółów. Podłącz go do swojego laptopa i jesteś gotowy do pracy.

Obsługuje również w 100% Rec. 709 i sRGB, zapewniając niesamowite odwzorowanie kolorów, które doceni każdy projektant. Oferuje duży kąt widzenia, jak również czas reakcji tylko 4ms.

Pierwszą rzeczą, która odróżnia PD3200U od tłumu, są trzy różne tryby wyświetlania:

 • Tryb Darkroom Mode - Zwiększa jasność i kontrast, aby zapewnić większą wyrazistość i ostrość obrazów, które muszą być edytowane w ciemniejszym otoczeniu.
 • Tryb CAD/CAM - Idealny dla ilustracji technicznych, tryb ten wydobywa duży kontrast linii i kształtów, aby zapewnić wysoki poziom szczegółowości.
 • Tryb animacji - Oświetlenie określonych obszarów obrazu, aby zapewnić lepszą kontrolę nad ruchem.
 • Kolejną bardzo przydatną funkcją, którą docenią graficy, jest DualView. Pozwala on na podciąganie obrazów w dwóch różnych trybach obok siebie i manipulowanie nimi bez konieczności używania oddzielnych monitorów.

Zalety

Pierwszą rzeczą, która czyni ten monitor wartym uwagi jest jego cena. Dla profesjonalnego monitora, który oferuje taką różnorodność funkcji, jest to więcej niż uczciwa cena.

Oczywiście, to jest dalekie od tego co najlepsze. Poszczególne tryby mogą być niezwykle pomocne w wielu sytuacjach, podobnie jak przełącznik KVM (Keyboard Video Mouse), który pozwala zobaczyć zawartość różnych komputerów za pomocą klawiatury i myszy.

Wady

Głównym problemem, na który narzekali użytkownicy, jest potencjalny brak równowagi jasności pionowej. Nie jest to tak naprawdę zauważalne, ale czasami można to zobaczyć na solidnym tle. Niektórzy użytkownicy zgłaszali również przypadkowe usterki, ale zdarzają się one dość rzadko.

3. Dell UP3216Q 32" Monitor LED

Jeśli wolisz monitor LED niż LCD, ten 32-calowy Dell może być właściwy. UP3216Q to bestia monitora, a jeśli potrafisz żyć z kilkoma niedociągnięciami, to może mieć duże znaczenie dla Twojej pracy.

Cechy charakterystyczne

UP3216Q jest dobrze zbudowanym monitorem, który łączy w sobie cechy podstawowe. Nie ma żadnych sztuczek, nie ma opcji over-the-top, tylko niewiarygodnie czysty wyświetlacz z doskonałym odwzorowaniem kolorów. Rozdzielczość 4K przy 60 Hz zapewnia doskonałą wyrazistość i dokładność obrazu.

Technologia PremierColor firmy Dell zapewnia doskonałe pokrycie przestrzeni barw i precyzję, dzięki 100% sRGB i Rec. 709, 99,5% Adobe RGB i 87% DCI-P3. Przy mniej niż 2 Delta E można oczekiwać doskonałej, fabrycznie skalibrowanej spójności i dokładności koloru. Dzięki 1,07 miliardowej głębi kolorów, możesz zobaczyć drobne szczegóły nawet w ciemnych obszarach.

W przypadku konieczności dalszego dopasowania i kalibracji monitora i kolorów można skorzystać z rozwiązania firmy Dell do kalibracji kolorów UltraSharp, a także z niestandardowego trybu kolorów.

Zalety

Dobre odwzorowanie kolorów jest niezbędne dla wielu grafików, którzy stawiają na spójność kolorów. Możecie być pewni, że UP3216Q nie zawiedzie w tym względzie. Kolejną rzeczą, która sprawia, że warto się zastanowić, jest świetna łączność. Jest on wyposażony w następujące porty:

 • DisplayPort
 • Mini DisplayPort
 • HDMI 2.0/MHL 2.0 z HDCP 2.2
 • Czytnik kart 6 w 1

Wady

Wyświetlacze LED mają tendencję do krwawienia z podświetlenia. Niestety, UP3216Q nie jest odporny na ten problem. Nie jest to tak naprawdę kwestia jakości wykonania, ale natury technologii LED. Na szczęście nie zgłosiło tego wielu użytkowników, ale może się to jeszcze zdarzyć.

4. EIZO CG277 27" Monitor LED

Ten profesjonalny monitor usprawiedliwia swoją wysoką cenę niesamowitymi funkcjami.

Cechy charakterystyczne

CG277 wygląda i czuje się jak niesamowicie zbudowany monitor. Jest to 27-calowy wyświetlacz LED o rozdzielczości 2560×1440, który może nie brzmi zbyt dobrze, ale z pewnością wystarczy dla tych, którzy muszą pracować nad drobnymi szczegółami.

Jasność 300 cd/m2 i współczynnik kontrastu 1000:1 zapewniają doskonałą reprezentację nawet najciemniejszych obszarów. Monitor oferuje 99% pokrycie Adobe RGB, a także możliwość samokalibracji, dzięki czemu może z łatwością dostosować się do wszelkiego rodzaju projektów.

Jeśli chodzi o porty, to nie jest dokładnie nimi wypełniony. W zestawie znajduje się po jednym z portów DVI-D, DisplayPort i HDMI.

Zalety

Najważniejszą rzeczą, która sprawia, że ten monitor jest porównywalny z najlepszymi na rynku, jest wspaniała gama kolorów i jednolitość wyświetlania. Odtwarza on dokładne kolory bez zauważalnego lekkiego krwawienia lub podobnych problemów. Jest dobrze zbudowany, niezawodny i sprawdzony w wielu wymagających zadaniach.

Wady

Rozdzielczość 2560×1440 może być dla niektórych łamaczem umowy. Nawet jeśli jest ona wystarczająco ostra, aby zaspokoić potrzeby większości profesjonalistów, niektórzy, którzy wymagają bardzo drobnych szczegółów, mogą ją uznać za podrzędną. Ponadto, cena może dać wiele osób pauzę.

5. 27-calowy monitor LED EIZO CS2730

Chociaż CS2730 jest wykonany z myślą o fotografach, oferuje wszystko, czego potrzebują profesjonaliści od projektowania graficznego do pracy nad wszelkiego rodzaju projektami. Jest znacznie bardziej przystępny cenowo niż EIZO CG277, ale jego względne wady są nieliczne i niewielkie.

Cechy charakterystyczne

Cechą charakterystyczną tego monitora jest to, że jest on zbliżony do jego odpowiednika z wyższej półki cenowej. Jest to kolejny 27-calowy wyświetlacz LED o rozdzielczości 2560×1440 i proporcjach obrazu 16:9. Posiada pokrycie Adobe RGB na poziomie 99%, a także ten sam współczynnik kontrastu 1000:1.

Obszar, w którym ten monitor przewyższa większość innych opcji, jest jasny. Przy jasności 350 cd/m2 oferuje prawie doskonałą jasność, której nie są w stanie porównać nawet jedne z najlepszych monitorów. Z drugiej strony, czas reakcji 10ms na pewno nie jest niczym imponującym, ale nie wpłynie to tak negatywnie na większość użytkowników.

EIZO oferuje 5-letnią gwarancję na ten monitor, dzięki czemu możesz być pewny, że zostaniesz objęty gwarancją w przypadku jakiejkolwiek usterki.

Zalety

Najlepszą rzeczą w tym monitorze jest super jasność. W połączeniu z szeroką gamą kolorów marki EIZO, może on wyświetlać różne media w sposób, który pozwala na oglądanie nawet najciemniejszych obszarów z łatwością. Cena jest również dość atrakcyjna, ponieważ monitor o takich możliwościach często kosztuje dużo więcej.

Wady

Jak wspomniano, czas reakcji może rozczarować niektórych użytkowników. Ponieważ standard branżowy wynosi około 4ms, 10ms po prostu nie wydaje się konkurencyjny. Mimo to, wielu użytkowników nie będzie się tym przejmować, więc nadal warto wziąć pod uwagę monitor.

Podsumowanie

Jak widać, jest tu dobry monitor graficzny dla każdego profesjonalisty.

Wybierając najlepszy dla siebie, pamiętaj o projektach, nad którymi pracujesz i dopasuj je do funkcji.

Należy pamiętać, że wyższa cena nie gwarantuje najlepszych wyników. Częściej niż nie, będziesz w stanie znaleźć świetny monitor w uczciwej cenie, więc nie myśl o tym jako o czynniku decydującym. Zamiast tego, przyjrzyj się bliżej cechom naszych top picków i wybierz ten, który najbardziej pasuje do Twoich przygód projektowych.

Adam

Specjalista IT

Zobacz również

Jak działać w internecie, żeby promować swoją markę? Do czego potrzebne jest Ci pozycjonowanie? Czy nowe media pomogą wzrastać Twojej firmie? Jaki sprzęt jest Ci potrzebny do biura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej stronie.

Cytat

It's still magic even if you know how it's done.

Terry Pratchett, A Hat Full of Sky