|   | 

Od koncepcji do realizacji: Projektowanie produktu

Każdy przedmiot, którego używamy codziennie w naszych domach, szkołach i przestrzeni publicznej jest wynikiem projektowania produktu (Product Design). Pierwszy i najważniejszy krok w projektowaniu produktu jest bardzo ważny. Bez niego nie istniałyby fizyczne (lub materialne) wersje przedmiotów. Pewna grupa osób, na czele z Product Designerem (głównym projektantem), podejmuje wiele decyzji i analizuje dziesiątki scenariuszy użycia produktu, aby mieć pewność, że spełni on wszystkie oczekiwania.

Wzornictwo przemysłowe (Industrial Design) to także projektowanie produktu. Jest to specjalny rodzaj projektowania, który jest praktyką projektowania produktów, urządzeń i usług z nadzieją, że miliony ludzi będą korzystać z końcowego produktu. Projektanci przemysłowi (znani również jako projektanci przemysłowi) skupiają się na fizycznym wyglądzie, funkcjonalności i technicznych możliwościach wytwarzania produktu. Mogą być zaangażowani w szerszy zakres działań podczas cyklu rozwoju produktu. Jest to powszechna praktyka i obecnie wchodzą oni w rolę Projektanta Produktu.

Czym jest projektowanie produktu (Product design)?

Projektowanie produktu to zdecydowanie proces. Zanim przejdziemy do szczegółów projektowania produktu, warto zadać sobie pytanie: Czym w dzisiejszych czasach jest produkt?

Pojęcie produktu wymaga przedefiniowania. Nie jest to namacalny przedmiot, który można kupić w sklepie. Jednak to podstawowe rozumienie produktu pozostaje aktualne.

Dziś "produkt" może odnosić się również do cyfrowych kreacji z witrynami.

Platformy internetowe i aplikacje mobilne są w czołówce tego trendu. Te cyfrowe produkty nie wymagają mniejszego zaangażowania w projektowanie niż produkty tradycyjne. To samo dotyczy użyteczności. Produkty cyfrowe są nadzorowane przez projektantów UX (User experience designer).

Najlepszy design stoi za każdym produktem, niezależnie od tego, jak prosty jest w obsłudze czy jak wygodny w użyciu. Design dotyczy wszystkich branż, dziedzin życia i każdego rodzaju produktu lub usługi. Projektuje się nawet... styl życia! Żyjemy w kulturze, która jest pełna nadmiaru. Jedyną stałą we współczesnym życiu jest zmiana. Ten paradoks pokazuje, jak ważne jest projektowanie produktów, które odpowiadają na zmieniające się potrzeby i wymagania konsumentów. Dowiedz się więcej na https://projektowanieproduktu.pl/

Product Design ma być zatem procesem twórczym i efektywnym. Inwestorzy i twórcy muszą stale śledzić trendy rynkowe, a także nastroje potencjalnych klientów. Proces projektowania to przede wszystkim realizacja nowych pomysłów. Projektanci muszą odpowiedzieć na trzy podstawowe pytania, aby stworzyć produkty, które zaspokoją aktualne potrzeby, będą wysokiej jakości i przekroczą oczekiwania.

  • Jaki problem może rozwiązać produkt?
  • Kto stoi przed tym problemem
  • Czego oczekujemy w wyniku tego działania?

Te pytania dają projektantom produktów możliwość zrozumienia doświadczeń użytkownika i określenia ich docelowej grupy odbiorców. Ważne jest, aby patrzeć na produkt jako całość, a nie tylko z perspektywy interakcji, emocji czy wrażenia wizualnego. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie narzędzi z naszej grupy design thinking.

Poniższe etapy służą do poszukiwania najlepszego rozwiązania problemu lub grupy problemów:

  • Konsultacje i badania - poznanie potrzeb i oczekiwań grupy docelowej.
  • Definicje - Wykorzystując wiedzę, którą już posiadamy do zdefiniowania użytkowników, można stworzyć punkt widzenia.
  • Burza mózgów - Wykorzystaj narzędzie, które daje najwięcej swobody, możliwości i sprzyja pobudzaniu kreatywności.
  • Projektowanie - Nadawanie kreatywnym pomysłom formy algorytmicznej.
  • Prototyp - Tworzenie hipotez, definiowanie koncepcji projektu i budowanie prototypów.
  • Testowanie produktu z wybraną grupą użytkowników. Wyciąganie wniosków.

Product designer

Na czym polega rola Projektanta Produktu (Product Designer)?

Choć nazwa stanowiska Product Designer jest dość często spotykana na portalach z ofertami pracy. Pytanie brzmi: kim dokładnie jest Product Designer? Wbrew pozorom nie jest to łatwe. Dlaczego.

Ze względu na wiele funkcji, stanowisko to może być zamiennie stosowane z architektem informacji (IA), projektantem interakcji (IX), projektantem produktu (XD), projektantem doświadczeń (UI), projektantem interfejsu użytkownika(UI) oraz projektantem doświadczeń użytkownika. W rzeczywistości product designer nie jest nazwą stanowiska, która jest sztywna, ale płynna, zależna od branży i firmy.

Projektanci produktu to najbardziej wszechstronne osoby w projekcie. Ich stanowisko nie jest ograniczone sztywnymi ramami. Mogą pracować na wielu płaszczyznach i koncepcyjnie. Ich podejście do pracy projektowej jest holistyczne, od pomysłu do wykonania. Posiadają wiedzę techniczną, ale przede wszystkim rozumieją relacje między nauką, sztuką i technologią.

Paweł

Graphic Designer

Zobacz również

Jak działać w internecie, żeby promować swoją markę? Do czego potrzebne jest Ci pozycjonowanie? Czy nowe media pomogą wzrastać Twojej firmie? Jaki sprzęt jest Ci potrzebny do biura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej stronie.

Cytat

It's still magic even if you know how it's done.

Terry Pratchett, A Hat Full of Sky