|   | 

Trendy w projektowaniu graficznym w 2020 r.

Ziemia ukończyła jeszcze jedną orbitę wokół Słońca. Weszliśmy już w rok 2020, pełen niesamowitych eksperymentów projektowych, odkryć i nadchodzących trendów. Jako odwieczny obszar podziwu i inspiracji, projektowanie graficzne obiecuje wzmocnić obecność biznesu online również w tym roku.

Jesteś przedsiębiorcą, marketerem, projektantem stron internetowych lub grafikiem? Ten artykuł pomoże Ci być na bieżąco z tym, co czuje się istotne i modne w projektowaniu dla biznesu w tym roku. Zapnij pasy! Bierzemy wciągającą wycieczkę do dziesięciu najlepszych trendów w projektowaniu graficznym 2020.

Wizualna Imitacja Płynów

Tak zwany "liquidy design" stanie się jednym z najbardziej przykuwających uwagę trendów w projektowaniu graficznym w 2020 roku. Efekt ten wygląda jak wizualna imitacja różnych płynów w designie. Przewiduje się, że trend ten będzie szczególnie popularny w projektowaniu stron internetowych. Rok 2020 może być pamiętny dla układów stron internetowych z pięknym, płynnym tłem lub elementami dekoracyjnymi.
Efekt "płynnego" designu charakteryzuje się miękkimi kształtami, które wywołują uczucie ruchu, gładkości i kreatywności. Ma on również być połączony z wciągającą animacją, odważną paletą kolorów, gradientami i półprzezroczystością.

Tekstury

W 2019 roku projektanci dużo eksperymentowali z różnymi teksturami, a taktyka ta jest nadal modna w 2020 roku. Geometryczne, liniowe, a nawet naturalne tekstury - w tym roku można zobaczyć, jak dodadzą pikanterii ilustracjom, projektom stron internetowych i interfejsom aplikacji mobilnych. Tekstury sprawiają, że obrazy wyglądają bardziej autentycznie i dodają jeszcze więcej oryginalności i kreatywności. Wyróżniają płaskie ilustracje, interfejsy użytkownika cieszą oczy użytkownika, a design opakowania wygląda jeszcze smaczniej.

Ciekawostką jest fakt, że projektanci zaczęli digitalizować tekstury, które często spotykane są w codziennym życiu, jak zmięty papier, drewno czy akwarele, jeszcze częściej niż wcześniej. Po prostu robią zdjęcia rzeczywistych tekstur, importują je do edytorów projektów graficznych i manipulują nimi za pomocą narzędzi projektowych i efektów cyfrowych.

Ilustracja izometryczna

Ilustracja izometryczna jest od wielu lat ulubionym trendem. W tym czasie przeszła wiele transformacji i zyskała zupełnie nowy wygląd i świeży styl. Często wyglądająca jak zabawka, dodaje wyraźnego uczucia prostoty, kreatywności i zabawy nawet zbyt skomplikowanym koncepcjom.

Często wykorzystywany jest w projektowaniu infografik, stron internetowych i prezentacji, ponieważ pomaga w zabawnym przenoszeniu skomplikowanych pomysłów. Projekt izometryczny podkreśla, że nawet najbardziej wymagające informacje mogą być łatwe do zrozumienia, jeśli przyjmie się kreatywne podejście i rozważy je pod innym kątem.

Monochromatyczne

Już wcześniej można było zobaczyć efekty monochromatyczne w projektach. Jednak w 2020 roku trend ten ewoluował w kierunku jeszcze bardziej uproszczonej formy. Takie projekty wyglądają zazwyczaj minimalistycznie i prosto. Monochromatyczna paleta kolorów minimalizuje obciążenie poznawcze użytkownika. Projekt oparty na kilku kolorach ma być postrzegany znacznie łatwiej i nie odwraca uwagi użytkowników od osiągania swoich celów na stronie internetowej czy aplikacji mobilnej.
Najczęściej monochromatyczna paleta barw dodaje poczucie vintage i wnosi specyficzny smak nostalgii do projektu wizualnego. Technika ta jest w modzie od wielu lat i nadal nabiera rozpędu również w tym roku.

Filmy animowane

Animowane filmy wideo, jak również ilustracje cyfrowe, stały się dziś jednym z najbardziej wszechstronnych mediów do prezentacji sprzedaży i marketingu. Firmy używają animowanych filmów wideo do kreatywnej prezentacji swoich produktów i usług, pozyskania uwagi opinii publicznej i zwiększenia lojalności wobec marki.

Zabawne animacje używane jako tło wideo w projektowaniu stron internetowych mogą sprawić, że obecność firmy w Internecie będzie jeszcze bardziej wciągająca i niezapomniana. Tworząc emocjonalny apel do odbiorców, może być kluczem do serc potencjalnych lub obecnych klientów. Obecnie marki wykorzystują również animowane filmy wideo dla użytkowników aplikacji mobilnych na pokładzie i wyjaśniają klientom, jak korzystać ze skomplikowanych usług lub systemów.

W 2020 roku trend filmów animowanych znajdzie swoje odzwierciedlenie w prawie wszystkich możliwych formach obecności biznesowej w Internecie, w tym w profilach firm w mediach społecznościowych, animowanych e-mailach wysyłanych do klientów, stronach internetowych i aplikacjach mobilnych.
Doskonałym przykładem skutecznej animacji, która wyjaśnia klientom, jak korzystać z systemu, jest animowany film wideo stworzony przez Explain Ninja dla Pipedrive.

Błyszczące metale

Naśladownictwo efektu metalicznego jest szeroko rozpowszechnione w projektowaniu tożsamości marki w ciągu ostatnich kilku lat. Prawdopodobnie jednak błyszczące metale pojawią się w projektowaniu stron internetowych i interfejsów użytkownika aplikacji mobilnych również w tym roku. Ten trend wymaga zazwyczaj minimalistycznego tła, ponieważ cała uwaga jest skupiona na pięknym metalicznym połysku. Ta zasada jest nadal przestrzegana w projektowaniu stron internetowych.

Zauważyliśmy, że złoto jest najczęściej imitowanym metalem we wzornictwie. Daje ono poczucie luksusu, klasy i dobrego smaku. Chociaż w 2020 roku zobaczymy inne metale, takie jak miedź i srebro, stosowane również we wzornictwie UI.
Naśladowanie metalicznego połysku można również uzyskać poprzez zastosowanie błyszczących powierzchni na matowych powierzchniach w dowolnym kolorze. Efekt ten często wygląda jak aluzja do filmu Star Wars. Może się to wydawać nieco staromodne, ale ta niesamowita mieszanka retro, kosmosu i zimnych metali czyni projekt jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Kolaże fantasmagoryczne

Projektanci często starają się wgrać naturalne tekstury w cyfrowe ilustracje i dostosować bardziej autentyczne doświadczenia do potrzeb widzów. W tym roku można zobaczyć niesamowite połączenie fotografii, obrazów i cyfrowego rysunku w kreatywnych kolażach. Oczekuje się, że staną się one modne zwłaszcza w projektowaniu stron internetowych i opakowań. Oczekuje się jednak, że małe elementy dekoracyjne kolaży pojawią się nawet w interfejsach użytkownika aplikacji mobilnych.
Kolaże próbują oszukać oko, pokazując jeden spójny obraz złożony z elementów innych obrazów. Tworzy on ciekawy efekt wizualny, który wygląda tak, jakby jedna rzeczywistość powstała z małych fragmentów różnych rzeczywistości. To zaskakujące połączenie niekompatybilnych stylów i kolorów zadowoli nasze oczy jako jeden z największych trendów w projektowaniu graficznym w 2020 roku.

Michał

Specjalista SEO

Zobacz również

Jak działać w internecie, żeby promować swoją markę? Do czego potrzebne jest Ci pozycjonowanie? Czy nowe media pomogą wzrastać Twojej firmie? Jaki sprzęt jest Ci potrzebny do biura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej stronie.

Cytat

It's still magic even if you know how it's done.

Terry Pratchett, A Hat Full of Sky