|   | 

Niszczenie akt - W jaki sposób chronić dane firmy i klientów?

Bezpieczne niszczenie akt to temat rzeka. Dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od wielkości i profilu działalności, dlatego warto orientować się w podstawowych zasadach ochrony danych. Utylizacja jest uznawana przez RODO za przetwarzanie danych osobowych, a to oznacza, że musimy ze szczególną ostrożnością podejść do całego procesu.

Bezpieczne niszczenie akt - dlaczego to tak istotne?

Żyjemy w czasach, w których informacja ma szczególną wartość. Często dostęp do wrażliwych danych umożliwia popełnianie przestępstw, takich jak np. kradzieże tożsamości. Nawet jeśli chodzi o mniej skrajne sytuacje, nikt z nas nie chce, by jego dane wyciekły przez nieodpowiedzialnego administratora danych osobowych, któremu je powierzyliśmy. Przedsiębiorstwa muszą liczyć się z tym, jak poważny obowiązek na nich spoczywa. Jeśli nie zatroszczą się właściwie o profesjonalne niszczenie akt, nieodwracalnie nadszarpną swój wizerunek i zostaną obarczone wysokimi karami finansowymi. Zdecydowanie lepiej jest więc odpowiednio chronić dane firmowe, w tym dane klientów.

Niszczenie dokumentacji - jakie warianty możemy wybrać?

Utylizacja akt jest zadaniem, które należy dokładnie zaplanować. Jeśli decydujemy się przeprowadzić niszczenie dokumentów w swojej siedzibie, będziemy musieli samodzielnie zadbać o każdy etap, a więc o:

  • określenie procedur bezpieczeństwa,
  • wybór technologii,
  • zdecydowanie, co dzieje się z przetworzonymi aktami po zniszczeniu.

To wiele przygotowań. Dodatkowo czasem dokładność zwyczajnie nie wystarczy, bo pojawią się ograniczenia budżetowe. W końcu standardowe firmy, które nie specjalizują się w takich działaniach jak niszczenie dokumentacji, nie dysponują zaawansowaną instalacją, pozwalającą na w pełni bezpieczne przeprowadzenie procesu. Pozostaje im więc skorzystanie z biurowych niszczarek, które nie równają się pod względem bezpieczeństwa z tym, co oferują eksperci.

Profesjonalne niszczenie dokumentów - zadbaj o ochronę danych firmowych

Specjalistyczne firmy, takie jak Rhenus Data z powodzeniem zajmują się obsługą klientów z różnych branż. Sprawność ich działania jest na tyle wysoka, że ryzyko wycieku danych spada do zera. Z przetworzonych akt nie da się bowiem w żaden sposób odzyskać informacji. Skutecznie niszczenie dokumentów to, oprócz zwiększonego bezpieczeństwa, także wyższy poziom wygody. Zawierzając ekspertom, oszczędzamy swój czas, mogąc w spokoju zająć się obowiązkami, w których nikt nie jest w stanie nas zastąpić.

Artykuł partnera

Paweł

Graphic Designer

Zobacz również

Jak działać w internecie, żeby promować swoją markę? Do czego potrzebne jest Ci pozycjonowanie? Czy nowe media pomogą wzrastać Twojej firmie? Jaki sprzęt jest Ci potrzebny do biura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej stronie.

Cytat

It's still magic even if you know how it's done.

Terry Pratchett, A Hat Full of Sky