|   | 

5 funkcji, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie smart TV

Wykorzystanie telewizorów ewoluowało na przestrzeni lat, a wraz z postępem technologicznym pojawiły się coraz lepsze odbiorniki telewizyjne. Obecnie można grać w gry, oglądać na żywo przez Internet, oglądać filmy z lampy błyskowej i za pomocą dekoderów, między innymi na jednym telewizorze. Z telewizorem, który jest w stanie wykonać te zadania, rynek Smart TV poszybował w górę.

Oto 5 funkcji, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie telewizora Smart.

Rozdzielczość ekranu

Rozdzielczość odnosi się do ostrości obrazu telewizyjnego, zwykle w postaci poziomych linii pikseli. Producenci telewizorów szybko przechodzą od telewizorów HD do odbiorników Ultra HD (zwanych również 4K). Te modele 4K mają cztery razy większą liczbę pikseli niż obecne ekrany HDTV. Największą zaletą telewizorów 4K jest to, że malutkie obiekty na ekranie mają więcej szczegółów, w tym ostrzejszy tekst.
Wideo Ultra HD wygląda wspaniale i jest coraz łatwiejsze do znalezienia. Kilka serwisów streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Video, a nawet YouTube, zaczęło oferować treści 4K, a płyty Ultra HD Blu-ray stają się coraz bardziej popularne.
Rozdzielczość Full HD 1080p jest dziś nadal najczęściej spotykaną rozdzielczością ekranu, ale 4K staje się coraz bardziej standardem i jest lepszym wyborem, jeśli chcesz mieć telewizor Smart, który będzie trwał długo minus pojawiające się przestarzałe.

HDR

Jest to nowa funkcja zestawów 4K Ultra HD i oznacza High Dynamic Range. Dostarcza więcej kolorów, więcej poziomów kontrastu i większą jasność.
Podstawowym standardem dla treści o wysokim zakresie dynamiki jest HDR10, określony przez UHD Alliance, branżową grupę handlową. Szukajcie "HDR10" lub "Ultra HD Premium" przypiętych do zestawu.
Jest sporo nowych filmów w nowym formacie 4K Blu-ray, z rosnącą liczbą programów HDR dostępnych za pośrednictwem usług strumieniowych, takich jak Amazon Prime i Netflix.
Nie należy wybierać zestawu tylko ze względu na jego obsługę HDR, ponieważ standard nie został jeszcze ustalony. Jeśli jednak chcesz mieć najlepszy, kup zestaw HDR, ponieważ ten format wydaje się być coraz bardziej popularny.

Stopa odświeżania

Opisuje on, ile razy na sekundę obraz jest odświeżany na ekranie. Zwykle jest ona wyrażana w hercach (Hz). Standardowa częstotliwość odświeżania wynosi 60 razy na sekundę, czyli 60 Hz. W przypadku scen z szybko poruszającymi się obiektami, niska częstotliwość odświeżania może sprawić, że obraz będzie wyglądał na nieostry.
Niektóre nowe modele mogą pochwalić się obsługą wysokiej częstotliwości odświeżania (HFR), co oznacza, że mają zarówno wyższą częstotliwość odświeżania, jak i dodatkowe wsparcie dla treści o większej częstotliwości odświeżania niż 60 Hz. Radzę uważać na terminy takie jak "efektywna częstotliwość odświeżania", co oznacza, że rzeczywista częstotliwość odświeżania jest o połowę niższa od podanej. Szukaj telewizora, który ma częstotliwość odświeżania co najmniej 120 Hz.

HDMI i złącza

Zwróć uwagę na liczbę wejść HDMI, które posiada telewizor Smart. Im więcej tym lepiej! Porty te mogą być szybko zużyte: Dodaj głośniki, dekoder i konsolę do gier, a użyjesz już trzech portów. Upewnij się również, że porty zestawu obsługują standard HDMI 2.0, aby móc podłączyć przyszłe źródła Ultra HD. Wybierz telewizor z co najmniej 4 dostępnymi portami HDMI.

Współczynnik kontrastu

Opisuje on zakres poziomów jasności, który może być wyświetlany przez zestaw. Lepsze współczynniki kontrastu wyświetlają bardziej subtelne cienie i odcienie, a tym samym lepsze szczegóły. Jednak sposób, w jaki producenci mierzą takie współczynniki, jest bardzo zróżnicowany. Niemniej jednak, najlepiej jest przekonać się samemu, jak telewizor wyświetla szczegóły cieni, znajdując film z ciemnymi scenami i widząc, jak dobrze ujawnia szczegóły w cieniach, na przykład, filmu Harry'ego Pottera. Przed dokonaniem ostatecznej oceny należy poeksperymentować z jasnością, ostrością i innymi ustawieniami obrazu telewizora. Zaleca się również, aby podczas testowania tej funkcji wybrać tryb "film" lub "kino" w telewizorze.

Bądź mądry w kupowaniu swojego kolejnego telewizora Smart! Biorąc pod uwagę, że nie musisz mieć omówionych powyżej funkcji, mamy nadzieję, że poczujesz się lepiej przygotowany podczas dokonywania zakupów do swojego kolejnego telewizora Smart.

Michał

Specjalista SEO

Zobacz również

Jak działać w internecie, żeby promować swoją markę? Do czego potrzebne jest Ci pozycjonowanie? Czy nowe media pomogą wzrastać Twojej firmie? Jaki sprzęt jest Ci potrzebny do biura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej stronie.

Cytat

It's still magic even if you know how it's done.

Terry Pratchett, A Hat Full of Sky