|   | 

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Odpowiednia pielęgnacja soczewek kontaktowych jest kluczowa w zachowaniu zdrowych oczu i najlepszej jakości widzenia. Osoby, które preferują noszenie jednodniowych soczewek kontaktowych, nie muszą zawracać sobie głowy płynem do soczewek czy pojemnikami do przechowywania. Inaczej jest w przypadku użytkowników soczewek dwutygodniowych, miesięcznych lub całodobowych. Jak dbać o wielorazowe soczewki, by jak najdłużej zachowały świeżość i trwałość?

Zasady aplikowania soczewek

Być może wieloletni użytkownicy soczewek mają zasady aplikowania i higieny soczewek w jednym palcu, ale ich krótkie przypomnienie może być pomocne dla początkujących lub tych, którzy są w trakcie zmiany soczewek jednodniowych na miesięczne. Soczewki kontaktowe według polskiego prawa są traktowane jako wyrób medyczny, więc zanim trafią na rynek, muszą przejść wiele badań i spełnić restrykcyjne wymagania. Są produktem zdrowym i w pełni bezpiecznym dla zdrowia oczu, jeśli będą w prawidłowy sposób używane. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez użytkowników soczewek jest ich tzw. przenoszenie, czyli używanie dłużej, niż zakłada ich termin przydatności. Soczewki kontaktowe miękkie dostępne na rynku wykonane są z dwóch różnych rodzajów materiałów: hydrożelu lub silikonu hydrożelowego. Należy mieć na uwadze fakt, że materiały te nie są długowieczne z racji tego, że muszą spełnić wiele funkcji: zachowywać odpowiedni poziom nawilżenia, przepuszczać tlen oraz idealnie dopasowywać się do gałki ocznej. Z tego względu nieodpowiednie użytkowanie może skrócić ich trwałość, tym samym narażając użytkownika na podrażnienia oczu. Trzeba też pamiętać o tym, że w trakcie dnia na oku powstają naturalne osady białkowe, a także osiadają mikroskopijne pyłki i kurz, dlatego kluczem jest zachowanie higieny. Po otwarciu soczewek z fabrycznego opakowania, przed każdą aplikacją na oko należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce. Po zdjęciu soczewkę należy delikatnie odłożyć do pojemnika do przechowywania, do którego wlewa się każdorazowo świeży płyn do soczewek. Soczewki zakłada się po makijażu i zdejmuje przed demakijażem. Jeśli danego dnia było się bardziej aktywnym niż zazwyczaj lub przypadkiem ucięło drzemkę – można dodatkowo delikatnie soczewkę przepłukać płynem i przetrzeć opuszkiem palca.

Płyny do soczewek

Dlaczego płyny do soczewek są tak ważne w codziennej pielęgnacji? Czemu nie można soczewki przemyć np. przefiltrowaną wodą? Preparaty do czyszczenia soczewek kontaktowych mają dużo szersze zastosowanie niż tylko sama dezynfekcja. Płyny do soczewek multifunkcyjne mają za zadanie utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia produktu, a także wydłużyć ich żywotność. Dzięki regularnemu przechowywaniu w świeżej porcji płynu soczewki są dłużej elastyczne i komfortowe, nawet po 30 dniach intensywnego noszenia. Nie oznacza to jednak, że można odkładać moment wymiany danej pary – to raczej sygnał, że prawidłowo o nie dbamy i zachowują najlepszą jakość aż do ostatniego dnia używania. Płyny do soczewek dostępne na rynku są bardzo różne – zarówno pod względem składu, jak i ich czasu przydatności oraz pojemności opakowania. Dla osób początkujących zaleca się korzystanie z płynów przeznaczonych do oczu wrażliwych, bez konserwantów, w mniejszych opakowaniach.

Inne akcesoria do soczewek

Oprócz płynów do soczewek warto pamiętać o regularnym wymienianiu pojemnika do ich przechowywania, np. raz w miesiącu (lub z każdą nową parą). Dobrą praktyką jest zapisywanie w kalendarzu otwarcie nowych soczewek, dzięki temu ma się precyzyjną kontrolę nad ich użytkowaniem. Płyny do soczewek i pojemniki można kupować w specjalistycznych sklepach internetowych – wówczas z łatwością skomponuje się idealny zestaw. Przydatnym akcesorium przy noszeniu soczewek są krople do oczu, m.in. te o działaniu nawilżającym. Warto jednak upewnić się, że danych kropel można używać razem z soczewką – tutaj pozostaje samodzielnie szukać takich informacji, dopytać producenta, albo farmaceutę. Jeśli jednak z jakiejś przyczyny dbanie o regularną higienę soczewek nie wchodzi w nawyk lub sytuacja na to nie pozwala (np. przez podróżowanie), najlepiej zdecydować się na soczewki jednodniowe, np. soczewki Opti Free albo EyeLove.

Artykuł partnera

Adam

Specjalista IT

Zobacz również

Jak działać w internecie, żeby promować swoją markę? Do czego potrzebne jest Ci pozycjonowanie? Czy nowe media pomogą wzrastać Twojej firmie? Jaki sprzęt jest Ci potrzebny do biura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej stronie.

Cytat

It's still magic even if you know how it's done.

Terry Pratchett, A Hat Full of Sky