|   | 

Najpopularniejsze rynki e-commerce w Polsce

Według ostatniego raportu eksport.gov, rynek elektroniczny w Polsce na koniec 2017 roku był szacowany na 11,1 mld dolarów. Przewiduje się, że do końca 2020 roku wzrośnie on nawet do 20 mld dolarów. Polacy kupują coraz więcej, korzystając ze specjalnych platform e-commerce, ponieważ są one łatwe w obsłudze i dają dostęp do milionów produktów dostępnych nie tylko na terenie swojego kraju, ale i na całym świecie.

Rozwój e-commerce spowodowany jest łatwym dostępem do taniego Internetu za pomocą wielu narzędzi, obecnością wygodnych platform zakupowych online oraz przyjaznymi dla klienta przepisami. Oczywiście nie należy zapominać o ostatnim zakazie handlu w niedziele i święta, który zmusza również potencjalnych nabywców do poszukiwania towarów i kupowania ich bezpośrednio w sklepach internetowych. Takie polskie internetowe platformy zakupowe jak Allegro, Ceneo czy Media Expert po prostu korzystają z tego typu zmian legislacyjnych. Ostatnio jednak popularność chińskiej platformy AliExpress rośnie i szacuje się, że miesięczna liczba polskich użytkowników serwisu to ponad 4 mln osób.

Allegro - najpopularniejsza platforma zakupowa

Jak zostało to opisane we wspomnianym wyżej raporcie, Allegro uważane jest za najpopularniejszą internetową platformę zakupową w kraju, posiadającą ponad 50% udziału w rynku. Początkowo była to typowa platforma aukcyjna, na której użytkownicy wszelkiego rodzaju (głównie osoby fizyczne) mogli pozbyć się niechcianej odzieży lub produktów. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat Allegro zostało przekształcone w stronę internetową goszczącą różnych sprzedawców, którzy oferują wszystkie rodzaje towarów i usług konsumpcyjnych. Mówi się, że obecnie 90% ofert dostępnych w Allegro pochodzi od firm, które reklamują swoje towary bezpośrednio w serwisie.

Ceneo i inne serwisy porównujące ceny

Ceneo jest drugim co do wielkości rynkiem e-commerce w Polsce. Jego działanie opiera się na porównywaniu cen. Pozwala ona na porównywanie ofert na różne produkty z 18 000 sklepów internetowych na terenie całego kraju. Dzięki tej funkcji jego użytkownicy mogą wybierać i porównywać ceny nawet 20 milionów produktów. Co więcej, serwis daje swoim użytkownikom możliwość robienia zakupów za pomocą wirtualnego koszyka, co jest rozumiane jako swoista opcja Buy Now.

Ponadto, przed dokonaniem zakupów, odwiedzający mogą zapoznać się z produktami, ich jakością oraz jakością usług oferowanych przez sprzedawcę i firmę dostawczą tuż przed podjęciem decyzji o zakupie. W celu zapewnienia uczciwych opinii, platforma zdecydowała się na przeprowadzenie Rankingu Opinii Zaufanych, który wskazuje sklepy o najwyższym poziomie zaufania użytkowników.

Wśród 10 najlepszych platform e-commerce znajduje się jeszcze jeden serwis porównujący ceny, Skapiec.pl. Zakres jego działania jest w zasadzie taki sam: oferuje dostęp do ofert z wielu sklepów internetowych i 11 milionów produktów. Pozwala na szybkie i bezproblemowe wyszukiwanie towarów.

Międzynarodowi gracze

Wśród dostępnych w Polsce międzynarodowych platform zakupu online można znaleźć największą z nich. W kraju działa Amazonka z pięcioma centrami realizacyjnymi oraz Centrum Badań i Rozwoju. Jeśli chodzi o handel internetowy, to jego niemiecka platforma jest dostępna również w polskiej wersji językowej.
Wspominając o międzynarodowych firmach obecnych w Polsce, nie zapomnimy o Facebooku i jego najnowszej funkcji Marketplace. Jego polski odpowiednik został uruchomiony w listopadzie 2017 roku i od tego czasu zyskuje coraz większą popularność. Nie została ona jednak jeszcze wymieniona wśród 10 największych platform zakupowych online.

Wreszcie AliExpress - internetowy serwis detaliczny wywodzący się z Chin i należący do Grupy Alibaba. Użytkownik może znaleźć na tej stronie każdy rodzaj towarów konsumpcyjnych i zlecić ich dostarczenie w dowolne miejsce na świecie. Platforma ułatwia działalność małym firmom i pozwala im sprzedawać je klientom na całym świecie. Mówi się również, że oferuje każdy rodzaj dostępnych towarów, czasami w bardzo atrakcyjnych cenach. Nic dziwnego, że ta strona stała się ósmą najpopularniejszą platformą zakupową w Polsce, a kwoty zakupów można zamienić na punkty w ramach programu partnerskiego Payback.
Należy jednak zauważyć, że w związku ze zmianami w przepisach podatkowych oraz utworzeniem specjalnej grupy urzędów celnych do nadzoru nad przesyłkami pochodzącymi z Chin, popularność AliExpress może spaść. Urzędnicy mają za zadanie sprawdzać, czy rozliczane są stawki VAT i opłaty celne, które są niezbędne do zapłaty w przypadku odbioru towarów spoza Unii Europejskiej. Prawdopodobnie w najbliższej przyszłości okaże się, czy i w jaki sposób przemieszczanie się funkcjonariuszy wpłynie na wysokość zakupów w AliExpress.

W Polsce jest około 27,8 mln użytkowników Internetu. Dzięki szerokiemu dostępowi do narzędzi mobilnych, szybkie i łatwe dokonywanie zakupów za pomocą internetowych platform zakupowych jest bardzo wygodne. Dlatego też oczekuje się, że w najbliższych latach liczba klientów dokonujących zakupów w sieci będzie rosła. Być może warto wziąć pod uwagę polski rynek przy planowaniu przyszłej strategii sprzedaży.

Paweł

Graphic Designer

Zobacz również

Jak działać w internecie, żeby promować swoją markę? Do czego potrzebne jest Ci pozycjonowanie? Czy nowe media pomogą wzrastać Twojej firmie? Jaki sprzęt jest Ci potrzebny do biura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej stronie.

Cytat

It's still magic even if you know how it's done.

Terry Pratchett, A Hat Full of Sky