|   | 

Soczewki kontaktowe i wada wzroku

Chociaż najpowszechniejsza metoda korygowania wad wzroku to okulary, to jednak soczewki kontaktowe ciągle zyskują na popularności. Dzieje się tak za sprawą ich dużej funkcjonalności i przyjaznego użytkowania oraz tego, że wielokrotnie są po prostu wygodniejsze niż okulary. W dodatku mogą być stosowane u większości osób z wadami wzroku. W tym względzie ostatnie lata przyniosły duży postęp – kiedyś soczewki kontaktowe były twarde, nie mogły korygować dużych wad wzroku, a i ich noszenie nie zawsze było komfortowe. Dziś na rynku jest tak wiele modeli o różnej charakterystyce, że kwestia doboru soczewek kontaktowych jest dużo, dużo prostsza.

Konsultacja z optometrystą

To, że soczewki jest łatwo dobrać do wady wzroku, nie oznacza, że możemy robić to na własną rękę. Osoby stosujące okulary korekcyjne nadal muszą umówić się na wizytę do optometrysty (lub lekarza okulisty), by uzyskać receptę na soczewki. Nawet przy rozpoznanej wadzie wzroku jest to konieczne, ponieważ wartość korekcyjna szkieł okularowych i soczewek kontaktowych może się różnić.

Dodatkowo dla części osób taka metoda korekcji nie będzie zalecana ze względu na indywidualne uwarunkowania – alergie, choroby oczu, choroby ogólnoustrojowe. W przypadku oczu wrażliwych optometrysta może też wskazać, jakie rodzaje soczewek powinniśmy wybrać. Mianowicie może to eliminować soczewki przeznaczone do noszenia w trybie całodobowym (bez ściągania na noc) albo soczewki miesięczne. Wtedy rozwiązaniem będą soczewki jednodniowe – zakłada się je tylko na jeden dzień, a następnie wyrzuca. To rozwiązanie droższe niż modele miesięczne, ale z uwagi na przyjazność materiału możliwe nawet w przypadku niektórych chorób oczu, alergii czy nadwrażliwości.

W zależności od wady wzroku optometrysta wskaże też konkretne typy soczewek.

Soczewki sferyczne

Jest to najbardziej rozpowszechniony typ soczewek, tak samo, jak najbardziej powszechne wady koryguje. Chodzi mianowicie o dalekowzroczność i krótkowzroczność, czyli po prostu „plusy” i „minusy”. Soczewki sferyczne swoją nazwę zawdzięczają kształtowi – przypominają bowiem wycinek kuli (sfery). Dzięki temu dobrze i równomiernie przylegają do oka, pozwalając zachować poprawność widzenia. Takie modele ma w swoim asortymencie każda firma, a jedne z najbardziej popularnych to soczewki kontaktowe Cooper Vision.

Mogą one być noszone jako modele jednodniowe lub o przedłużonym trybie użytkowania, czyli dwutygodniowe lub miesięczne. Soczewki o dłuższych trybach noszenia są co prawda dostępne na rynku, jednak optometryści ich nie polecają.

Soczewki toryczne

Analogiczne tryby noszenia spotkamy w soczewkach torycznych. One również swoją nazwę zawdzięczają kształtowi. W tym przypadku jest to torus, czyli figura przypominająca oponę czy też obwarzanek. Skąd ten inny kształt? Otóż soczewki toryczne przeznaczone są do korygowania astygmatyzmu (niezborności). Ta wada wzroku powodowana jest przez zniekształcona budowę oka – rogówki lub soczewki. Noszenie soczewek sferycznych nie pozwoliłoby na prawidłową korekcję wzroku, co jest zresztą jednym z argumentów za tym, by nie dobierać soczewek samodzielnie.

Astygmatyzm jest wadą bardzo powszechną, chociaż u większości społeczeństwa nie wymaga korekcji. Objawia się np. rozmywaniem linii pionowych i poziomych, zniekształconym widzeniem, a w skrajnych przypadkach nawet uporczywym bólem głowy. Z popularnych modeli możemy tu wskazać toryczne soczewki Air Optix do noszenia w trybie miesięcznym czy Dailies, do noszenia w trybie jednodniowym, w obu przypadkach od uznanej firmy Alcon.

Artykuł partnera

Michał

Specjalista SEO

Zobacz również

Jak działać w internecie, żeby promować swoją markę? Do czego potrzebne jest Ci pozycjonowanie? Czy nowe media pomogą wzrastać Twojej firmie? Jaki sprzęt jest Ci potrzebny do biura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej stronie.

Cytat

It's still magic even if you know how it's done.

Terry Pratchett, A Hat Full of Sky