| 

Czy można legalnie oglądać darmową telewizję internetową?

W ostatnim czasie w Internecie pojawiło się wiele stron internetowych. Emitują one sygnał telewizyjny, dzięki czemu możemy oglądać nasze ulubione programy z poziomu komputera. Warto sprawdzić, czym jest "darmowa" telewizja internetowa i czy jest to legalne. Sprawdź: spokeo.pl

Telewizja internetowa jest ogólnie definiowana jako stacja telewizyjna, która udostępnia swoje programy w sieci (np. Ipla czy Player), lub osoby, które tworzą specjalne treści wyłącznie na potrzeby Internetu (np. webTV, telewizjada.pl). Działa to na takich samych zasadach jak inne strony internetowe, które są udostępniane użytkownikom. Czy jest to zatem nielegalne korzystanie z Internetu?

Czy nadawanie bezpłatnej telewizji internetowej jest nielegalne

Art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zabrania umieszczania programów na stronach internetowych należących do innych stacji telewizyjnych. Zabronione jest również nadawanie programu telewizyjnego wspólnie z innymi osobami. Kto narusza powyższe zakazy, podlega karze pieniężnej lub karze ograniczenia wolności albo obu tym karom łącznie (art. 116 ww. ustawy). Wszystko zależy od tego, w jaki sposób treści są wykorzystywane. Ciekawe, jak administratorzy stron internetowych obchodzą prawo, twierdząc, że nie nadają programu telewizyjnego, ale zgadzają się na udostępnianie plików, które rzekomo znaleźli w sieci.

Zobacz także: TV program

Darmowa telewizja internetowa

Wielu właścicieli (lub administratorów) rejestruje swoje strony w innych krajach niż nasz, ponieważ prowadzenie takich stron lub udostępnianie programów telewizyjnych jest nielegalne. Twórca Kickasstorrenta został aresztowany za nielegalne rozpowszechnianie legalnie chronionych materiałów na kwotę ponad 1 miliarda dolarów. To jest dobry przykład. Polskie władze podjęły również działania zmierzające do zablokowania serwisów oferujących darmową telewizję i usługi, takich jak seansik.tv.info, IITV.info, Zalookaj.to, czy ekino.tv. Administratorzy zostali zatrzymani na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Legalność serwisów

Wniosek jest taki: telewizja internetowa, która jest dostarczana z serwerów należących do stacji telewizyjnych jest legalna. Natomiast strony internetowe, które dostarczają programy z innych stacji należy uznać za nielegalne.

Mimo to użytkownicy nadal korzystają z tych usług. Tak duża liczba użytkowników może być spowodowana wysokimi cenami abonamentu telewizyjnego. Młodzi ludzie częściej korzystają z takich stron, więc są skłonni podjąć ryzyko za niższe opłaty.

Więcej na: https://spokeo.pl/telewizja

Paweł

Graphic Designer

Zobacz również

Jak działać w internecie, żeby promować swoją markę? Do czego potrzebne jest Ci pozycjonowanie? Czy nowe media pomogą wzrastać Twojej firmie? Jaki sprzęt jest Ci potrzebny do biura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej stronie.

Cytat

It's still magic even if you know how it's done.

Terry Pratchett, A Hat Full of Sky