|   | 

Kto zajmuje się projektowaniem produktu?

Zastanawiałaś się kiedyś, kto projektuje produkty? Pierwsze szkice koncepcyjne, sposób działania i cały plan, aż do produkcji? Czas poznać odpowiedź i dowiedzieć się, kto tak naprawdę stoi za przedmiotami codziennego użytku.

Projektowanie produktu – co należy wiedzieć?

Całość procesu można rozpisać w 7 punktach. Pierwszym z nich jest stworzenie specyfikacji produktu. Pod uwagę bierze się cechy użytkowe, parametry techniczne, wymagania produkcyjne, konstrukcyjne, rynkowe, cechy wizualne czy też wytyczne materiałowe. Następnie zabiera się za analizę wszelkich rozwiązań. Bada się rynek, technologie użyte w produkcji i potrzeby konsumentów. Punktem trzecim jest natomiast opracowanie wizualnie produktu. W tym momencie wybiera się kolorystykę, kształt, formę, a następnie przechodzi się do kolejnego punktu. W nim akceptuje się koncepcję wzorniczą i dopracowuje się całość. Sprawdza się również czy wybrany styl pasuje i jak sprawdza się to w trakcie produkcji. Dopiero po tym wszystkim przechodzi się do dokumentacji prototypu i akceptacji koncepcji wzorniczej w modelach 3D tworzonych z użyciem nowoczesnych technologii. W trakcie trwania 6 punktu projektu produktu dopracowuje się całość, analizuje, tworzy korekty i testuje się towar, który chce się wydać na rynek. Projektowanie produktu w punkcie 7 to już jedynie akceptacja całego projektu i kontrola jakości. Jeśli wszystko jest zaakceptowane, można działać.

Aby produkt finalnie trafił w twoje ręce, musi przejść naprawdę długą drogę. Całość zaczyna się od samego tworzenia szkicu, a dokładniej od pomysłu. Gdy ktoś wpadnie na innowacyjny, kreatywny pomysł, czas wprowadzić go w życie. Przede wszystkim tworzy się wspomniany już szkic, który podawany jest wielu burzom mózgów. Ten prowadzi do dalszych elementów całego planu. Po stworzeniu szkicu i zaakceptowaniu go należy zabrać się za przygotowanie produktu. Gdy ten zostanie stworzony, sprawdzony i zaakceptowany, można iść dalej. Jednak w tym miejscu warto się zatrzymać. Tworząc nowy produkt, warto myśleć o tym, co czego on służy, jak przyda się klientom i czy na pewno będzie funkcjonalny. Jeśli nie ma do niego żadnych zastrzeżeń, można przejść do rozpoczęcia produkcji. Na start warto jednak przeanalizować sytuację rynkową i ekonomiczną. Popyt, podaż, grupę odbiorców i podobne produkty dostępne na rynku. Należy pilnować całe procesu produkcji – wykonawców, podwykonawców, dostawców komponentów i producentów. Warto myśleć o materiałach, cenach surowców i o pudełkach, w których towar zostanie wysłany.

Projektowanie produktu

Kto projektuje produkty?

Projektowanie produktu to praca dla specjalnych firm i instytucji, które znają się na rzeczy i dbają o każdy ważny element całego procesu. Do jednej z nich należy firma, która w pełni zajmuje się projektowaniem produktów – od powstania szkicu, co wyjścia na rynek. Nawet po wydaniu produktu może ona pomagać w marketingu i zachowaniu odpowiedniego PR. Więcej o firmie i ich ofercie można poczytać na stronie https://grid.com.pl/biuro-projektowe-oferta/projektowanie-produktu/. Dzięki takim firmom nie trzeba przejmować się skomplikowanymi procedurami. Wystarczy podać swój pomysł i śledzić wszelkie rozwiązania, które specjaliści podejmą w trakcie przygotowywania produktu. Takie usługi umożliwiają sprawne wydanie dobrego produktu oraz uzyskanie sporej ilości gotówki na sprzedaży nowego towaru.

Poszczególne osoby, które zajmują się projektowaniem produktów, nazywane są product designerami. Bierze on pod uwagę perspektywę klienta, technologię, użytkowników, popyt, podaż oraz realną sprzedaż danego projektu czy danej usługi. Dobrze wykwalifikowany product designer jest w stanie ocenić pomysł i stworzyć go tak, aby idealnie spełniał oczekiwania klienta.

Jak długo trwa cały proces?

Projektowanie produktu ciężko jest jednoznacznie określić pod względem czasu. Wszystko zależy od pomysłu, product designera, testów, opinii klienta oraz technologii używanej do produkcji. Dobrze wykonany projekt produktu przechodzi przez wszystkie siedem opisywanych przez nas punktów. Żaden element nie powinien zostać pominięty, inaczej całość może stracić na jakości, co przełoży się na zmniejszoną ilość sprzedaży.

Warto zaznaczyć również, że wiele firm zajmujących się projektowaniem produktów bierze pod uwagę nie tylko wygląd i zastosowanie samego tworzonego towaru, lecz także marketing, sposób pakowania obiektu czy wzornictwa. Każdy z tych elementów zajmuje czas wielu osób, które robią wszystko, aby całość wyglądała estetycznie i spełniała oczekiwania zarówno klienta, jak i wszystkich konsumentów, którzy zakupią produkt.

Michał

Specjalista SEO

Zobacz również

Jak działać w internecie, żeby promować swoją markę? Do czego potrzebne jest Ci pozycjonowanie? Czy nowe media pomogą wzrastać Twojej firmie? Jaki sprzęt jest Ci potrzebny do biura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej stronie.

Cytat

It's still magic even if you know how it's done.

Terry Pratchett, A Hat Full of Sky