|   | 

Zakupy online: Wygoda, targowanie się i kilka przekrętów

Kupno i sprzedaż online stały się ważną częścią życia wielu ludzi. Uczniowie i rodzice polegają na Internecie, aby kupować i sprzedawać podręczniki po przystępnych cenach. Wirtualne sklepy pozwalają ludziom robić zakupy w zaciszu swoich domów bez presji sprzedawcy, a internetowe targowiska stanowią nowe i wygodniejsze miejsce wymiany praktycznie wszystkich rodzajów towarów i usług.

Zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci przyjęli sprzedaż online jako tańszy i wygodniejszy sposób robienia zakupów, ale tak jak wszystko, co wiąże się z Internetem, istnieją korzyści i zagrożenia związane z zakupami online. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak chronić się podczas korzystania z tego przydatnego zasobu.

Mechanicy: Jak działa kupowanie online?

Zakupy online są jak wyjście do sklepu. Często można kupić w sieci te same produkty, które są dostępne w sklepie z cegieł i zaprawy, a czasami można osiągnąć lepszą sprzedaż.

Znalezienie produktu

Dokonując zakupów online, należy zacząć od wyszukania produktu. Można to zrobić odwiedzając stronę internetową sklepu, lub jeśli nie wiesz o żadnym sklepie, który ma konkretny produkt, którego szukasz lub chcesz porównać ceny między sklepami, zawsze możesz wyszukać elementy z wyszukiwarką i porównać wyniki.

Na głównych detalicznych stronach internetowych, firmy będą miały zdjęcia, opisy i ceny. Jeśli firma lub osoba fizyczna nie ma środków na stworzenie strony internetowej, niektóre strony, takie jak Amazon i Yahoo! umożliwiają im wyświetlanie produktów lub budowanie własnych sklepów internetowych za miesięczną opłatą.

Inne strony internetowe, takie jak eBay i Bidz, udostępniają format aukcji, w którym sprzedający mogą wystawiać przedmioty za minimalną cenę, a kupujący mogą licytować na te przedmioty do momentu zakończenia aukcji lub do momentu, gdy sprzedający zdecyduje się przyznać je kupującemu. Większość sklepów umieściła również na swoich stronach internetowych wirtualne centra obsługi klienta, więc w razie pytań można zadzwonić, wysłać e-mail lub porozmawiać na żywo z przedstawicielem obsługi klienta.

Kupno i odbiór produktu

Po wybraniu produktu, na stronie internetowej zazwyczaj znajduje się opcja "kasa". Po wymeldowaniu się, często otrzymuje się listę opcji wysyłki i płatności. Opcje wysyłki obejmują wysyłkę standardową, przyspieszoną i/lub nocną. W zależności od firmy wysyłkowej i lokalizacji użytkownika, wysyłka standardowa trwa zazwyczaj od siedmiu do 21 dni roboczych, a wysyłka przyspieszona może trwać od 2 do 6 dni roboczych.

Zazwyczaj dostępne są różne opcje płatności:

 • E-Check: Ta opcja płatności jest tak samo jak płatność bezpośrednio z Twojego konta bankowego. Jeśli zdecydujesz się na płatność czekiem elektronicznym, musisz podać swój numer konta i routingu. Po wykonaniu tej czynności, kwota jest pobierana bezpośrednio z Twojego konta bankowego.
 • Karta kredytowa: Kiedy płacisz kartą kredytową, zamiast machać kartą, jak w sklepie z cegłami, wpisujesz wymagane dane karty kredytowej w podane pola. Wymagane informacje obejmują numer karty kredytowej, datę ważności, rodzaj karty (Visa, MasterCard itp.) oraz numer weryfikacji/bezpieczeństwa, który jest zazwyczaj trzema ostatnimi cyframi na odwrocie karty, nad podpisem.
 • Sprzedawcy płatności: Sprzedawcy płatności lub firmy przetwarzające płatności, takie jak PayPal, są firmami handlu elektronicznego, które świadczą usługi wymiany płatności. Pozwalają one ludziom bezpiecznie przekazywać sobie nawzajem pieniądze bez konieczności dzielenia się informacjami finansowymi. Przed dokonaniem zakupu za pośrednictwem sprzedawcy płatności, należy najpierw założyć konto, aby zweryfikować informacje o karcie kredytowej i/lub instytucji finansowej.

Zalety handlu internetowego

Istnieje wiele korzyści płynących z kupowania i sprzedawania online. Należą do nich:

 • Wygoda: Bardzo wygodnie jest robić zakupy z miejsca, w którym się znajdujecie.
 • Oszczędność kosztów: Przy stale rosnących cenach gazu, zakupy online pozwalają zaoszczędzić na kosztach dojazdu do sklepów, jak również na opłatach parkingowych. Zaoszczędzisz także czas, unikając stania w kolejce, szczególnie w okolicach świąt, kiedy sklepy są bardzo zajęte.
 • Różnorodność: Internet zapewnia sprzedawcom nieograniczoną przestrzeń na półkach, dzięki czemu mają oni większe szanse na zaoferowanie szerszej gamy produktów niż w sklepach z cegłą i zaprawą murarską.
 • Brak presji: W sklepie wirtualnym lub internetowym nie ma sprzedawcy, który by się kręcił i naciskał na ciebie, abyś dokonał zakupu.
 • Łatwe porównanie: Zakupy online eliminują konieczność wędrówki od sklepu do sklepu w celu porównania cen.

Wady handlu internetowego

Istnieją również wady kupowania i sprzedawania online. Należą do nich:

 • Zwiększone ryzyko kradzieży tożsamości: Płacąc za swoje towary online, ktoś może bardzo łatwo przechwycić poufne informacje, takie jak numery kart kredytowych, adres domowy oraz numery telefonów i innych kont.
 • Oszustwo sprzedawcy: Jeśli sprzedawca/sprzedawca jest oszustem, może zaakceptować Twoją płatność i albo odmówić wysłania Ci towaru, albo wysłać zły lub wadliwy produkt. Próba skorygowania nieprawidłowego zamówienia u sprzedawcy przez Internet może być kłopotliwa.

Bezpieczeństwo podczas robienia zakupów online

Ogólnie rzecz biorąc, zalety zakupów online przeważają nad wadami. Należy jednak zauważyć, że choć ich liczba może być mniejsza, to jednak wady mogą być dużym utrudnieniem.

Podczas zakupów online bardzo ważna jest ochrona siebie i swoich danych. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci zadbać o siebie:

 • Zainwestuj w technologię: To świetny pomysł, aby zainstalować programy antywirusowe i antywirusowe na swoim komputerze. Program antywirusowy będzie chronił Twój komputer przed wirusami, a program antywirusowy będzie próbował chronić Cię poprzez zabezpieczenia cyberprzestępcze, które mają wyglądać jak legalne strony, ale w rzeczywistości zbierają Twoje dane osobowe do nielegalnych działań.
 • Bądź ostrożny: Sprzedawcy nie mają prawa prosić o pewne informacje. Jeśli strona internetowa prosi o Twój numer Social Security, prawdopodobnie jest to oszustwo. Będziesz musiał zbadać firmę żądającą informacji lub opuścić tę stronę tak szybko, jak to możliwe.
 • Badania: Jeśli szukasz elementu za pomocą wyszukiwarek i napotykasz sklep lub stronę internetową, o której nie słyszałeś, upewnij się, że sprawdziłeś na dole strony logo SSL. SSL jest standardową technologią bezpieczeństwa służącą do ustanowienia szyfrowanego połączenia między serwerem WWW a przeglądarką. Aby móc utworzyć połączenie SSL, serwer internetowy wymaga certyfikatu SSL.
 • Kontrola wysyłki: Zawsze należy zapoznać się z polityką wysyłkową zamieszczoną na stronie internetowej sprzedawcy lub pod listą produktów. Niektórzy sprzedawcy zezwalają na zwrot towaru w określonym czasie, podczas gdy inni nigdy nie przyjmują zwrotów.

Adam

Specjalista IT

Zobacz również

Jak działać w internecie, żeby promować swoją markę? Do czego potrzebne jest Ci pozycjonowanie? Czy nowe media pomogą wzrastać Twojej firmie? Jaki sprzęt jest Ci potrzebny do biura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej stronie.

Cytat

It's still magic even if you know how it's done.

Terry Pratchett, A Hat Full of Sky