|   | 

15 Wskazówki dotyczące bezpiecznych zakupów w Internecie

Zakupy online są łatwe do kochania. Co jest przyjemniejsze niż znalezienie tego, czego potrzebujesz - po kilku kliknięciach i krótkim oczekiwaniu, gdy pojawią się one u Twoich drzwi.

Chyba, że nie. W 2016 roku Centrum Zażaleń dotyczących Przestępstw w Internecie FBI otrzymało prawie 300.000 skarg dotyczących kradzieży przez Internet, a ofiary straciły w sumie 1,3 miliarda dolarów. Można bezpiecznie powiedzieć, że fałszywe firmy i złodzieje tożsamości mogą zamienić radość z zakupów w kłopoty.

Co robić? Nie klikaj tego przycisku, dopóki nie sprawdzisz tych wskazówek, które pomogą Ci zrobić bezpieczne zakupy online.

1. Kupuj tam, gdzie ufasz

Zakupy IRL (w realu) mają tę zaletę: Zazwyczaj wiesz, że biznes i zapasy istnieją. Ale w sieci, niektóre firmy są produkowane przez ludzi, którzy po prostu chcą informacje o Twojej karcie kredytowej i inne dane osobowe. Rozważ możliwość robienia interesów online tylko z detalistami, którym ufasz i z którymi robiłeś już wcześniej zakupy.

2. Rozmiar firmy

Wybijaj swoje umiejętności detektywistyczne, gdy chcesz kupić coś od nowego kupca. Czy firma wchodzi w interakcję z mediami społecznościowymi? Co mówią jej recenzje klientów? Czy ma historię raportów o oszustwach lub skarg w Better Business Bureau? Skontaktuj się z biurem Better Business, by pójść o krok dalej. Jeśli nie ma adresu e-mail, numeru telefonu lub adresu siedziby firmy, może to być czerwona flaga, że jest to fałszywa firma.

3. Uważaj na ceny rock-bottom

Jeśli strona internetowa oferuje coś, co wygląda zbyt dobrze, aby być prawdziwym rock-bottom ceny lub niekończące się dostawy darmowych smartfonów - to prawdopodobnie jest. Użyj podobnych stron internetowych, aby porównać ceny i zdjęcia towarów. Wiecznie niskie ceny mogą być czerwoną flagą, że firma nie ma tych pozycji w magazynie. Strona może istnieć tylko po to, aby uzyskać Twoje dane osobowe.

4. Unikaj publicznego Wi-Fi

Sieci Wi-Fi korzystają z publicznych fal radiowych. Dzięki odrobinie wiedzy technicznej i swobodnie dostępnym hasłom Wi-Fi w Twojej ulubionej kawiarni, ktoś może przechwycić to, co widzisz w sieci. Może to być poczta elektroniczna, historia przeglądania lub hasła. Zakupy w sieci zazwyczaj oznaczają podanie informacji, które złodziej tożsamości chciałby przechwycić, w tym imienia i nazwiska oraz danych karty kredytowej. Podsumowanie: Nigdy nie jest dobrym pomysłem robienie zakupów online lub logowanie się na jakiejkolwiek stronie internetowej, gdy jesteś podłączony do publicznej sieci Wi-Fi.

5. Użyj VPN

Jeśli musisz robić zakupy online w publicznej sieci Wi-Fi, użyj VPN (wirtualnej sieci prywatnej). Sieć VPN tworzy szyfrowane połączenie między komputerem a serwerem VPN. Pomyśl o tym jak o tunelu, przez który przechodzi Twój ruch internetowy podczas przeglądania sieci. Hakerzy czający się w pobliżu nie mogą go przechwycić, nawet jeśli mają hasło do sieci Wi-Fi, której używasz. Sieć VPN oznacza, że prawdopodobnie będziesz miał bezpieczny sposób robienia zakupów w Internecie podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi.

6. Użyj silnego hasła

Jeśli ktoś ma hasło do Twojego konta, może się zalogować, zmienić adres wysyłki i zamówić rzeczy, podczas gdy Ty utkniesz z rachunkiem. Pomóż zachować bezpieczeństwo swojego konta, blokując je silnym hasłem. Oto kilka wskazówek jak:

  • Użyj złożonego zestawu małych i dużych cyfr, liter i symboli.
  • Unikaj słów, które pochodzą ze słownika.
  • Nie używaj danych osobowych, które inni mogą znaleźć lub odgadnąć, takich jak daty urodzenia, imiona Twoich dzieci lub Twój ulubiony kolor.
  • Nie używaj tych samych haseł, niezależnie od tego, jak silne są one na wielu kontach. Naruszenie danych w jednej firmie może dać przestępcom dostęp do innych, współdzielonych kont z hasłem.

7. Sprawdź bezpieczeństwo strony internetowej

Prawdopodobnie widziałeś tę małą ikonę kłódki w rogu pola adresu URL. Ta blokada sygnalizuje Ci, że strona, na której jesteś, ma zainstalowaną ochronę prywatności. Nazywa się to "warstwa bezpiecznych gniazdek". Plus, adres URL zacznie się od "https," dla "Hyper text transfer protocol secure." Te strony maskują i przesyłają dane, które udostępniasz, zazwyczaj na stronach, które proszą o podanie hasła lub informacji finansowych. Jeśli nie widzisz tej blokady lub "s" po "http", to strona nie jest bezpieczna. Ponieważ do tych stron nie jest dołączona żadna ochrona prywatności, sugerujemy zachowanie ostrożności przed podaniem informacji o karcie kredytowej na tych stronach.

8. Uważajcie na przekręty emailowe

Czasami coś w Twojej skrzynce pocztowej może wzbudzić zachcianki konsumentów. Na przykład, kuszące może być otwarcie maila, który obiecuje "specjalną ofertę". Ale ta oferta może być wyjątkowa w złym sensie. Klikając na emaile od nieznanych nadawców i nierozpoznawalnych sprzedawców, możesz zainfekować swój komputer wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Lepiej jest grać bezpiecznie. Usuwaj je, nie klikaj na żadne linki i nie otwieraj żadnych załączników od osób lub firm, z którymi nie jesteś zaznajomiony.

9. Nie podawaj więcej informacji, niż potrzebujesz

Oto zasada kciuka: Żadna strona z zakupami nigdy nie będzie potrzebowała twojego numeru ubezpieczenia społecznego. Jeśli zostaniesz poproszony o podanie bardzo osobistych danych, zadzwoń do działu obsługi klienta i zapytaj, czy możesz podać jakieś inne dane identyfikacyjne. Albo po prostu odejdź.

10. Zapłać kartą kredytową

W przypadku korzystania z karty kredytowej, zwykle otrzymujesz najlepszą ochronę przed odpowiedzialnością w trybie online i offline. Oto dlaczego.

Jeśli ktoś pobiera nieautoryzowane opłaty z twojej karty kredytowej, przepisy federalne mówią, że nie będziesz musiał płacić podczas dochodzenia prowadzonego przez firmę obsługującą kartę. Większość głównych kart kredytowych oferuje $0 odpowiedzialności za nieuczciwe zakupy.

W międzyczasie, twoja odpowiedzialność za nieautoryzowane opłaty na twojej karcie debetowej jest ograniczona do 50$, jeśli zgłosisz to w ciągu dwóch dni roboczych. Ale jeśli ktoś korzysta z twojego konta i nie zgłosisz kradzieży, po 60 dniach możesz nie otrzymać żadnego zwrotu pieniędzy.

11. Spróbuj wirtualnej karty kredytowej

Niektóre banki oferują sprytne narzędzia, które działają jak wersja online Twojej karty: wirtualna karta kredytowa. Wydawca losowo wygeneruje numer, który jest powiązany z twoim kontem, a ty możesz z niego korzystać w dowolnym miejscu online i wybrać, kiedy numer wygaśnie. Najlepiej jest wygenerować nowy numer za każdym razem, gdy kupujesz coś online, lub gdy robisz zakupy u nowego sprzedawcy. Każdy, kto spróbuje skorzystać z tego numeru, będzie miał pecha.

12. Regularnie sprawdzaj swoje wypowiedzi

Co najmniej raz w tygodniu sprawdź swoje wyciągi pod kątem fałszywych opłat lub ustaw alerty na koncie. Po otrzymaniu wiadomości tekstowej lub e-mail z informacją o opłacie, możesz sprawdzić tę wiadomość i prawdopodobnie łatwo przypomnieć sobie, czy dokonałeś opłaty.

13. Uważaj na szczegóły

Po dokonaniu zakupu, przechowuj te przedmioty w bezpiecznym miejscu: paragon, numer potwierdzenia zamówienia i numer przesyłki pocztowej. Jeśli masz problem z zamówieniem, te informacje pomogą sprzedawcy w rozwiązaniu problemu.

14. Podejmij działania, jeśli nie dostaniesz swoich rzeczy

Zadzwoń do sprzedawcy i podaj szczegóły podane w Poradniku 13. Jeśli sprzedawca okaże się fałszywy, lub po prostu nie pomoże, wówczas dostawca karty kredytowej może pomóc w rozwiązaniu problemu. Często może on usunąć opłatę z twojego wyciągu.

15. Zgłoś firmę

Jeśli podejrzewasz, że firma jest fikcyjna, powiadom swojego operatora karty kredytowej o wysokości opłaty i zamknij konto. Złożyć skargę do Federalnej Komisji Handlu USA (U.S. Federal Trade Commission). Wskazówka: FTC oferuje plan naprawczy kradzieży tożsamości, jeśli będziesz go potrzebował.

Adam

Specjalista IT

Zobacz również

Jak działać w internecie, żeby promować swoją markę? Do czego potrzebne jest Ci pozycjonowanie? Czy nowe media pomogą wzrastać Twojej firmie? Jaki sprzęt jest Ci potrzebny do biura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej stronie.

Cytat

It's still magic even if you know how it's done.

Terry Pratchett, A Hat Full of Sky